Що таке Токсоплазмоз

|

Ця стаття буде про небезпечне та не усім відоме захворювання – про токсоплазмоз. Ми спробуємо розкрити цю тему для своїх читачів, якомога детальніше та відповісти на питання, що можуть бути цікавими з приводу цієї теми.

Токсоплазмоз – це хвороба, джерелом якої є паразити, найчастіше протікає або в хронічній формі, або у скритій, діє на ЦНС, м’язову систему, міокард, очі. Джерелом хвороби у людей є домашні тварини.

Симптоми токсоплазмозу

Симптоми токсоплазмозу бувають різними, все залежить від того, який саме токсоплазмоз у пацієнта. При активації паразитів симптоми токсоплазмозу у людини будуть відрізнятися в залежності від того чи гостра стадія або хронічна. Заздалегідь хочемо сказати, що невилікуваний токсоплазмоз несе за собою руйнівні наслідки, тому, якщо Ви виявите у себе будь-які із симптомів, перелікованих нижче, негайно відправляйтеся на консультацію до Вашого лікаря.

Мабуть найтяжчим проявом токсоплазмозу можна назвати енцефаліт – токсоплазмоз головного мозку, він супроводжується сильною слабкістю, явними проблемами з промовою, головним болем, запамороченнями, втратою зору, втратою свідомості і навіть комою.

При гострому токсоплазмозі у хворого найчастіше спостерігаються такі симптоми: збільшуються шийні лімфовузли, температура тіла підвищується до 38С, на огляді лікар обовязково промацає збільшену печінку та селезінку, покрови шкіри можуть почати жовтіти, також може проявитися тимчасовий астигматизм, слабкість, втрата працездатності, можливі висипання, втрата тонусу мязів. Окрім енцефаліту, про який ми розповіли вище, може проявитися на фоні токсоплазмозу пневмонія, ендокардит.

На хронічний токсоплазмоз можуть вказувати такі симптоми: постійна субфебрильна температура тіла, яка не збивається, збільшені лімфовузли у паху та під пахвами, запалення глотки, токсоплазмоз у хронічному стані призводить до різного роду депресій, хибним страхам і тривозі, що призводить до ураження ЦНС; забудькуватість, постійний головний біль, відбувається порушення сну і апетиту, можливий розвиток адинамії (малої рухливості), катастрофічно знижується загальний імунітет.

Команда МІС МС+ наполегливо рекомендує усім, хто читає цю статтю, негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста, помітивши хоча б декілька перелікованих симптомів у своєму організмі.

Причини виникнення токсоплазмозу

Причини виникнення токсоплазмозу

Як ми говорили раніше, токсоплазмоз захворювання паразитарне і причиною його виникнення є паразити з найпростішого виду. Вогнища інфекції знаходяться в оточуючій нас природі, остаточними джерелами розповсюдження є дикі та домашні тварини, в меншій мірі, але теж розповсюджують цю інфекцію птахи та с/г тварини.

Як передається токсоплазмоз від людини до людини? Через фекалії, а також через подряпини та порізи, шляхом дотику рук (особливо дитячих), які торкали тварину, що хворіє, шляхом вживання в їжу зараженого мяса, яке не пройшло ретельну термічну обробку скота чи птахів. Важливо знати, що люди не можуть передавати це захворювання один одному, виключенням є передача вагітної жінки внутрішньоутробно до своєї дитини, про це ми поговоримо дещо далі у цій статті.

Види токсоплазмозу

До основних видів медики відносять придбаний та вроджений токсоплазмоз. Більш за все розповсюджений придбаний токсоплазмоз, медична статистика показує, що ⅓ всього населення нашої планети інвазована токсоплазмою и у 90 відсотків випадків ця інфекція просто живе в організмах людей та ніяк не дає про себе знати, чи протікає безсимптомно і тільки різкий спад імунітету може спровокувати загострення та видати назовні ознаки токсоплазмозу.

Вроджений токсоплазмоз – його фактичною причиною є передача від зараженої матері ( особливо на пізніх термінах вагітності) своєму плоду.

Також виділяють гострий токсоплазмоз, токсоплазмоз ЦНС та очевий токсоплазмоз, про ці випадки та клінічні ознаки ми писали на початку цієї статті.

Токсоплазмоз у вагітних

Токсоплазмоз у вагітних

Токсоплазмоз під час вагітності є неймовірно небезпечним. Справа у тому, що далеко не завжди вагітна жінка знає про те, чи була активована токсоплазма в її організмі до початку вагітності та найголовніше не допустити активації вірусу під час вагітності, що вже настала. Якщо є дані, що після перенесеного токсоплазмозу вже пройшло півроку та більше, то Вам нічого не загрожує. Дуже небезпечно заразитися вже після зачаття, особливо на ранніх термінах, тому що лікування можна починати тільки на 12 тижні вагітності і воно передбачає прийом серйозних антибіотиків, що також не додасть здоровя ні мамі, ні малюкові. Ми рекомендуємо здавати аналіз крові на антитіла до токсоплазмозу до плануємого зачаття чи на найраніших термінах вагітності.

У чому ховається небезпека токсоплазмозу у вагітних? Є велика ймовірність передчасних пологів; травляються серйозні порушення формування нервової системи плода (в тому випадку, якщо взагалі вдається зберегти вагітність); дитина може згинути від розвитку аномалій, які не сумісні з життям. У випадку зараження плоду може гостро стати питання про штучне переривання вагітності.

Щоб норма токсоплазмозу при вагітності не перевищувала своїх показників, кожна вагітна жінка повинна дотримуватись запобіжних заходів, а саме: виключити взаємодію з бездомними котами, чи котами, що не отримали щеплення (особливо з молодими), не вживати у їжу сире молоко чи слабо оброблене мясо, у якому видна кров, ретельно (бажано з милом) мити усі овочі, фрукти та ягоди, працюючи з землею чи вбираючи за своєю домашньою твариною, робити це обовязково у рукавичках.

Токсоплазмоз і діти

У випадку з дітьми, легше не допустити токсоплазмоз у дітей, ніж його лікувати. У маленьких дітей це захворювання дуже важко піддається лікуванню, основний удар приходиться на найголовніші системи організму: серцево-судинну, нервову та травну системи. Також страждає зір, може трапитися помутніння кришталика і навіть розвиток астигматизму. Важливо пам’ятати про гігієну, закаляти дітей і давати в їжу продукти тільки після повноцінної термічної обробки.

Діагностика, профілактика та лікування токсоплазмозу

Діагностика токсоплазмозу – це комплекс заходів по виявленню. Якщо Ви вагітна жінка чи жінка, що готується до вагітності, то Ваш лікар скоріш за все порекомендує Вам здати комплексний аналіз крові з вени на TORCH інфекції, який крім токсоплазми може виявити у Вас антитіла чи їх відсутність до рубели (краснухи), цитомегаловірусу, герпесу. Також дуже важливе значення мають такі лабораторні дослідження, як бакпосів, імуноферментний аналіз та загальний аналіз крові, додатковим та не менш важливим дослідженням є ПЛР тест.

Як лікувати токсоплазмоз? Ще раз хочемо відмітити, що лікування цього захворювання потребується не завжди, а тільки у тому випадку, якщо воно вже себе почало проявляти або якщо Ви зібралися вагітніти чи вже завагітніли. Лікування токсоплазмозу в основному проводиться спеціальними антибіотиками чи хімічними препаратами за спеціальною схемою, яку призначає хворому його особистий лікар. Ми дуже не рекомендуємо Вам займатися самолікуванням, це може призвести до дуже сумних наслідків.

Команда МІС МС+ завжди допоможе Вам знайти найкращого та підходящого саме Вам лікаря-інфекціоніста, наша система спрямована на те, щоб кожному пацієнтові чи медичному закладу було зрозуміло, доступно та легко орієнтуватися на просторах МІС, ми покращуємо та спрощуємо взаємовідносини між пацієнтами та медичними закладами та завжди раді прийти на поміч нашим клієнтам та відповісти на всі Ваші питання.

Із усього вищеперелікованого вірно сказати, що можна вилікувати токсоплазмоз, але на багато простіше його не допустити, якщо завжди памятати про свою особисту гігієну та про правильний догляд за своїми домашніми вихованцями.

Наприкінці, хочемо сказати, що токсоплазмоз, це не приговор, тим паче якщо у Вас є ми – професіонали своєї справи. Ми бажаємо усім міцного здоровя, бережіть себе та своїх рідних та близьких людей. Памятайте, що Ваше життя та здоровя тільки у Ваших руках, а медичні працівники лише допомогають кожній людині зберегти це богатство.