Катаракта: ознаки, симптоми, методи лікування.

|

Дорогі читачі нашого блогу, ми пропонуємо до вашої уваги статтю про те, що таке катаракта. Сподіваємося, що усі підібрані матеріали з цієї статті, будуть цікавими та корисними для кожного читача.

Отже, що таке катаракта? Назва катаракта бере походження від древніх греків, у переводі воно означає водопад. При появі очної катаракти око людини бачить мов через скло чи щільний струмінь води, який начебто прозорий, але чіткого малюнку через нього не побачиш.

Говорячи науковою мовою, катаракта очей це процес часткового чи повного помутніння кришталика в оці, який розташований між радужкою і склоподібним тілом всередині очного яблука. Очний кришталик за своєю природою прозорий, начебто природна лінза, яка переломлює світові проміні та пропускає їх до сітчатки. Процес втрати прозорості кришталика і є катаракта, при якій він перестає пропускати світло та настає поступове погіршення зору з можливістю втратити його повністю.

Є пацієнти, від яких можна почути питання: а катаракта заразна чи ні? Одразу відповідаємо: ні, вона не заразна, поява катаракти в оці це наслідок Вашого способу життя чи схильності, більш детально роздивимося причини її появи трохи далі у цій статті.

Кому найчастіше ставиться діагноз катаракта? У 90% випадках на катаракту страждають люди похилого віку, інші 10% людей, які можуть страждати цією хворобою розподіляють між собою люди після радіаційного опромінення, немовлята зі вродженою катарактою, люди після тяжких травм в області очей та люди з певними порушеннями ендокринної та інших систем.

Причини розвитку катаракти

Причини розвитку катаракти

 

До основних причин розвитку катаракти лікарі відносять розлади, що повязані з ендокринною системою (цукровий діабет, порушення в обміні речовин), різноманітні хвороби очей, вживання певних препаратів упродовж довгого часу, авітаміноз, а також несприятливі екологічні умови. Також вченими та лікарями було встановлено, що катаракта може виникнути на фоні активного паління.

Окрім загальноприйнятих причин, треба памятати, що катаракта це також спадкове захворювання, тому люди, у родинах яких це захворювання просліджувалося, з молодого віку повинні тримати це питання на контролі, робити профілактику катаракти та інших можливих захворювань очей. Нажаль, зустрічаються випадки катаракт і в молодому віці, навіть з народження, але % їх дуже низький.

Види катаракти

Існують різні види катаракти очей, вони діляться на підвиди за: часом прояву захворювання, за причинами виникнення, за місцем виникнення (у якій частині ока та яка саме частина кришталика пошкоджена), за ступенем зрілості.

До видів катаракти за часом прояву відносять:

 • Вроджена катаракта такого виду катаракта не розвивається та не прогресує, проходить з часом та не потребує медикаментозного лікування;
 • Вікова катаракта виникає у наслідок природнього старіння організму;
 • Дитяча катаракта може зявитися упродовж першого року життя дитини в наслідок від перенесених хвороб матері;
 • Придбана катаракта може зявитися в наслідок захворювань, травм чи токсичного впливу.

До видів катаракти за причинами виникнення відносять:

 • Променева катаракта така катаракта виникає в результаті впливу променів на кришталик упродовж довгого часу. У ролі променів можуть буди інфрачервоні промені, ультрафіолет, рентгенівські промені, у тому числі й радіація. До основної групи ризику входять люди, чий постійний род діяльності повязаний з перерахованими випромінюваннями.
 • Травматична катаракта виникає у наслідок механічного ушкодження ока.
 • Медикаментозна катаракта цей вид катаракти виникає у наслідок довгого вживання лікарських засобів чи у наслідок з передозуванням та/або неправильним вживанням лікарських засобів, особливо схильні до неї люди, які вживають стероїдні гормони, трициклічні антидепресанти, кортикостероїди, аміодарон, препарати золота, аллопуринол, хлорпромазин.
 • Катаракта обміну виникає у наслідок порушення обміну речовин в організмі людини, при проблемах з щитовидною залозою та інших хвороб ендокринної системи.

До видів катаракти за місцем локалізації відносять: змішану, ядерну та кіркову катаракти.

Існує ще таке явище, як катаракта з астигматизмом, людина, яка страждає цими захворюваннями водночас не зможе придбати добрий зір, якщо оперативне лікування буде направлене тільки на видалення катаракти. Але сьогодні існують нові методи оперативного лікування, які дозволять хірургу-офтальмологу не тільки позбавити хворого від катаракти, але водночас скорегувати його астигматизм під час однієї операції.

Симптоми катаракти

До перших ознак катаракти можна віднести:

 • Підвищену чутливість до яркого світла;
 • Труднощі при шитті та при читанні маленького шрифту;
 • Погіршення нічного зору:
 • Тьмяність кольорів:
 • Роздвоєння зображення;
 • Складності при підборі окулярів.

Та це далеко не усі симптоми, які дадуть зрозуміти про початок або вже розвиток катаракти. Слід памятати, що схожі симптоми можуть свідчити і про інші серйозні захворювання, але вірно поставити діагноз Вам зможе тільки кваліфікований лікар-офтальмолог, який призначить Вам ряд досліджень та аналізів, щоб зясувати справжню причину проблем із зором.

При виборі професійного фахівця в галузі офтальмології, Вам на допомогу завжди прийде Медична Інформаційна Система МС+, тут наші фахівці завжди допоможуть Вам у виборі лікарні та потрібного спеціаліста, дадуть відповідь на усі запитання та допоможуть пройти реєстрацію.

Стадії розвитку катаракти

Стадии развития катаракты

 • Існують основні стадії за ступенем зрілості катаракти:
 • Початкова стадія катаракти на цьому етапі основна частина кришталика не зачеплена, погіршення зору відбувається дуже повільно, по відчуттям можуть бути жалоби на плівку або дрібні крапки в зображенні;
 • Незріла катаракта ушкодження кришталика наближаються до центральної зони, погіршення зору вже відбувається швидше та помітніше;
 • Зріла катаракта тут кришталик майже повністю пошкоджений, пацієнт здатний бачити відмінності лише у інтенсивності кольору, зображення майже відсутнє;
 • Перезріла (ускладнена катаракта) на цьому етапі відбувається розпад кришталика та людина повністю втрачає зір, є ризик появи глаукоми, тому що частки кришталика можуть потрапити у порожнину ока.

Засоби лікування катаракти

Найрозповсюдженими засобами лікування катаракти є лікування катаракти без операції, хірургічне лікування катаракти та лікування катаракти лазером. Давайте роздивимося усі ці засоби трохи дрібніше.

Отже, медикаментозна терапія включає до себе спеціальні краплі в очі, які сприяють покращенню зору за рахунок покращення обмінних процесів у самому кришталику та тканинах навколо нього та на деякий час розвиток катаракти може припинитися. Але це не вирішує проблему на корінні питання, катаракта не може вилікуватися тільки одними краплями в очі, пацієнту рано чи пізно все одне прийдеться прийти до хірургічного втручання.

Сенс операції по видаленню катаракти у тому, щоб змінити рідний помутнілий кришталик ока людини на штучний інраокулярну лінзу. Така операція проходить під місцевим крапельним наркозом та займає всього 15-20 хвилин, дуже гарно переноситься усіма віковими групами людей та не дає зайве навантаження на серцево-судинну систему та інші органи.

Лікування катаракти лазером чи факоемульфікація катаракти з фемтосупроводженням це найсучасніший метод лікування катаракти, а найголовніше, що він менш за все травмує частки ока, тому що це метод не передбачає використовування скальпелю. Офтальмохірург при виконуванні факоемульфікації катаракти використовує спеціальний фемтосекундний лазер, що дозволяє провести операцію майже безконтактно, без застосування скальпелю чи інших інструментів для механічного втручання.

У доповнення до медикаментозного лікування катаракти існує багато способів лікування катаракти народними методами. Але не варто ними зловживати, народні засоби можуть бути, як корисні, так і дуже небезпечні, трави, мед, цибульні та горілчані настоянки без грамотного використовування можуть не тільки не допомогти, а і серйозно погіршити стан хворого. Порада від МІС МС+: якщо Вам подобаються народні засоби лікування катаракти, не робіть на них акцент, проконсультуйтесь з гарним фахівцем, почніть лікування та застосовуйте народну медицину у якості додаткової терапії і тільки з дозволу лікаря!

Хочемо звернути Вашу увагу, що навіть для такої безпечної операції, як операція по видаленню катаракти існують протипоказання:

 • У випадку виникнення у пацієнта ГРВІ чи ГРЗ, а також при загостренні хронічної хвороби, операцію треба відкласти;
 • У випадку тяжкого стану пацієнта (наприклад перенесений інфаркт чи інсульт у недавньому часі) операція буде неможлива;
 • Коли в області очей та повік є запалення;
 • У випадку онкології в області очей;
 • При наявності у пацієнта деяких захворювань та станів психічного характеру, які характерні неадекватною поведінкою також операція не відбудеться;
 • Вікова група до 18 років є відносним протипоказання, у кожному приватному випадку в залежності від стану хворого обговорюється індивідуально.

Терапія після операції та можливі ускладнення

Терапія після операції та можливі ускладнення

Після того, як пацієнтові була зроблена операція по видаленню катаракти, він повинен буде пройти медикаментозне лікування, використовуючи очні краплі від катаракти, які йому обовязково призначить оперуючий лікар. Дія цих крапель направлена на те, щоб зміцнити успіх операції в лікуванні катаракти. Частіше за все для повного відновлення, пацієнтові знадобиться не більше 2ох тижнів, ускладнення трапляються рідко. Але до ускладнень після операції по видаленню катаракти можна віднести деякі неприємні моменти, про які буде знати кожний пацієнт наперед, а саме: відчуття болю в прооперованому оці, свербіж та сльозотеча, не довга гіперемія, мутна та розмита видимість, усі ці відчуття абсолютно природний процес в післяопераційний період.

Найголовнішим ускладненням після видалення катаракти може стати вторинна катаракта, вона виникає далеко не в усіх та й далеко не одразу, вона може зявитися через декілька місяців і навіть через декілька років після першого видалення і це більш повязане з особливостями організму пацієнта, з його хронічними захворюваннями.

Памятайте, що стиль життя після перенесеної операції на катаракту дуже важливий, навіть не дотримання найменшої деталі, може коштувати Вам зору.

Щоб Ваше відновлення пройшло як можна скоріше та без наявних ускладнень, треба знати та дотримуватися деяких правил:

 1. Краплі, які призначає лікар після операції повинні використовуватися регулярно і тільки у тому обсязі, в якому призначив лікар;
 2. Проопероване око повинно бути завжди закрито від сонця сонцезахисними окулярами з високим ступенем захисту;
 3. Харчування повинно буди збалансованим та повністю виключений алкоголь;
 4. Спати можна тільки на спині чи на протилежній стороні від прооперованого ока;
 5. При купанні чи умиванні у продовж 30 днів заборонено попадання води до прооперованого ока;
 6. У перші декілька днів після операції умиватися виключно кипяченою водою;
 7. Дивитися телевізор можна починати через 4-5 днів після операції, компютер, ноутбук та мобільний телефон треба відкласти ще на декілька днів та вводити дуже поступово, при цьому не забувати закапувати очі;
 8. Заборонені категорично на протязі 30 днів заняття тяжкими видами спорту, тяжкою фізичною працею, піднімання ваги біль 5 кг.

Усі ці правила повинні неухильно дотримуватися на протязі 1 місяця після операції, потім за приписом лікаря кожна людина зможе поступово повертатися до звичного образу життя.

Профілактика розвитку катаракти

Як би сумно не було, але від катаракти очей нікого не застраховано. Мабуть, якщо середня тривалість людського життя була б приблизно 130 років, то на катаракту б страждали усі люди. Але не завжди катаракта це ознака старіння, як ми говорили вище, є багато причин, з яких катаракта може зявитися у будь-якої людини, будь-якої вікової категорії.

В якості профілактики катаракти усі ми можемо дотримуватися загальних правил, чим зможемо зменшити ризик цієї хвороби:

 • Памятайте, що прямі та відбиті ультрафіолетові промені це великі вороги нашого зору, носіть сонцезахисні окуляри з високим рівнем захисту та не забувайте придбати такі окуляри Вашим дітям;
 • У Ваш постійний раціон повинні бути включені продукти харчування, які багаті вітамінами та мікроелементами корисними для зору;
 • Кидайте палити;
 • Ретельно слідкуйте за своїм здоровям, за своєю вагою, приділіть особисту увагу ендокринній системі;
 • Працюючи за компютером, не забувайте робити вправи для очей та, хоча б 2 рази на рік ходити до офтальмолога;
 • Медикаментозною профілактикою катаракти можуть стати спеціальні вітаміни для очей, але не забувайте, що їх можна приймати тільки по призначенню лікаря!

Гарною профілактикою катаракти в похилому віці буде, окрім усього вищевказаного включити у свій раціон щоденне споживання вітамінів С и Е, а також споживати овочі та фрукти як можна частіше.

Команда МІС МС+ бажає усім міцного здоровя, сподіваємося, що наша стаття була корисною для кожного читача. Якщо Ви бажаєте прочитати інформаційну медичну статтю на якусь конкретну тему, заходьте до нашої групи на FB, пишіть нам свої пропозиції, ми с великою радістю їх роздивимося!