Skip to main content

Антидепресанти, факти, синдром відміни

|

Раніше ми вже торкалися у нашому блозі цієї теми, але побічно, тоді ми писали про депресію у цілому. В даній статті, хочемо розібрати для наших улюблених читачів тему антидепресантів більш детально, тому що тема методів боротьби з депресією у сучасному суспільстві з кожним днем стає все більш актуальною.

Отже, що ж сховано під словом антидепресант? Чи потрібні вони людині? Приносять шкоду чи користь? Будемо намагатися розібратися!

Антидепресанти препарати, що містять в собі речовини, які впливають на ЦНС, використовуються для лікування депресивних станів.

Як діють антидепресанти: мяко діючи на ЦНС, вони прибирають такі неприємні ознаки, як туга, тривога, апатія, занепокоєння, безсоння, роздратування, налагоджують психічну та фізичну активність, сон та апетит.

Як працюють антидепресанти? Антидепресанти, це не чарівна таблетка, яка діє одразу ж. Вони працюють мяко та поступово, за системою накопичення. Дія антидепресантів полягає в тому, щоб правильно врівноважити роботу так званих гормонів нейромедиаторів, а саме вчасно блокувати їх розпад чи захват нейронами, після чого відбувається підвищення цих гормонів у ЦНС та ознаки депресії починають поступово угасати.

Але, як ми знаємо, при вживанні будь-яких нейропрепаратів, є 2 сторони медалі. Неприємною стороною антидепресантів є так званий синдром відміни, про який повинен знати заздалегідь кожний пацієнт, якому призначені антидепресанти.

Найголовніше, що повинна знати та розуміти кожна людина, яка пє антидепресанти, це те, що їх відміняти може тільки лікар, в ніякому разі не робіть це самостійно, це може привести к дуже серйозним наслідкам!!! Досвідчений лікар-психотерапевт знає, як корегувати дозу антидепресантів тому чи іншому пацієнтові, частіше за все це відбувається дуже плавно та поступово, щоб організм почав випрацьовувати потрібні гормони самостійно.

А знайти досвідченого психотерапевта, Вам допоможе Медична Інформаційна Система МС+. Наша система не тільки відповідає вимогам НСЗУ та стандартам МОЗ, але й протестована багаторічним досвідом праці на медичному ринку, наші двері відкрити для будь-яких лікарень, в якому б місті вони не знаходились, а також для усіх пацієнтів. Команда МІС МС+ завжди рада допомогти, надати консультацію та відповісти на будь-яке питання, що Вас цікавить.

Що ж на Вас очікує? У найкращому випадку нічого, але так буває рідко! Перед тим, як описати Вам ймовірні негативні наслідки під час синдрома відміни, ми хотіли б нагадати, що все це, що може відбуватися, лише тимчасові труднощі, це не назавжди і це просто треба буде перетерпіти та пережити.

До ознак синдрома відміни відносять:

– панічні атаки та прискорене серцебиття;

– сильний сплеск емоцій;

– порушення координації руху;

– неможливість зосередитися на чомусь, запаморочення;

– відсутність нормального сну та/чи комарні сни;

– озноб;

– нудота, діарея/запор;

– відсутність апетиту;

– дивні імпульси в тілі.

Ще раз хочемо звернути Вашу увагу на те, що все це пройде, у середньому синдром відміни триває до 2-3 тижнів, але у кожної людини все індивідуально, комусь знадобиться 5 днів та він буде у нормі, а комусь місяць.

Антидепресанти та нервова системаАнтидепрессанты и нервная система

Усі ми знаємо, що нервова система людини складається з великої кількості нервових клітин нейронів. В свою чергу нейрони повинні передавати імпульс від однієї до іншої, ця робота нейронів циклічна. Посередниками у передачі імпульсів виступають ті самі нейромедіатори, про яких ми писали вище, так ось якщо в організмі їх недостатньо, імпульси проходять погано та виникає збій в усьому організмі. І в такому випадку антидепресанти працюють як раз цими нейромедіаторами.

Окрім цього, є ще один нюанс. Нейромедіаторами є речовини різної природи, зокрема, серед них є норадреналін, серотонін та дофамін. Ці речовини є гормонами. Тому, окрім передачі нервових імпульсів, вони виконують ще багато функцій у ролі гормонів. Вони впливають на роботу окремих органів та систем, на процеси скоротливості мязів, судин та частково на настрій та внутрішні відчуття.

 

Депресія, чи є вихід?

У нашому блозі вже була велика стаття про те, що з себе представляє депресія. Лікарі діагностують депресію, якщо є видимі явні розлади психоемоційного характеру, які торкаються не тільки почуттів, думки в лінію повсякденної поведінки людей, але й увесь організм у цілому. Тоді, коли депресію продіагностувано і вона має велику кількість негативних наслідків, рекомендовано медикаментозне лікування ось коли починають антидепресанти. Знову ж таки, хочемо звернути Вашу увагу на те, що антидепресанти від депресії призначаються тільки після того, як лікар-психотерапевт продіагностує стан середньої або тяжкої депресії, самостійно неможна приймати рішення про використання цих препаратів! Щодо того, чи є вихід, відповідь однозначна: авжеж є! Доки людина жива, як би тяжко їй не було, у неї завжди є вихід, треба тільки не боятися його шукати. У випадку з депресією, дуже важливо не боятися звертатися за допомогою, приймати антидепресанти, якщо цього потребує ситуація та вчасно, за схемою починати від них відмовлятися, при цьому памятати, що кожна людина унікальна, любити себе та приймати себе, тоді точно все вийде!

Види антидепресантів

До найсильніших антидепресантів відносять препарати трьох видів:Виды антидепрессантов

  1. ТЦА трициклічні антидепресанти чи трицикліки;
  2. ІМАО інгібітори моноаміноксидази;
  3. СІЗЗС селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну;

Отже, розберемо ці класифікації антидепресантів більш дрібніше.

Група ТЦА являє собою досить сильні за ефективністю препарати, в їх основу входить потрійне вуглеводне кільце. Сенс дії полягає в блокуванні захоплення норадреналіну, серотоніну, дофаміну, а також ТЦА пригальмовує антигістамінні та холінолітичні ефекти.

Лікарі зазвичай призначають препарати з групи ТЦА для лікування депресій різного характеру, тривог та панічних атак, маніакально-депресивних станів, тому що вони діють заспокійливо на пацієнта.

На сьогодні група ТЦА відноситься до препаратів старого покоління і в них є багато побічних ефектів, що нерідко приводе до відмови пацієнтів вживати ці препарати.

Група ІМАО являє собою ряд антидепресантів, дія яких спрямована на те, щоб збільшити концентрацію у крові речовин, які відповідають за гарний настрій. ІМАО гальмують розпад моноаміноакзидаз та збільшують в обємі гормони: фенілетіламін, серотонін, триптамін, норадреналін, дофамін, в наслідок чого у людини збільшується робоча активність, вона стає більш сконцентрована, покращується настрій та стабілізується емоційний фон.

Препаратами з групи ІМАО лікують тривогу, панічні атаки, різні види депресій, шизофренію, вегето-судинну дистонію, а в деяких випадках їх використовують для лікування патологічної сонливості, для зниження ваги у випадку розладів харчової поведінки, для лікування социофобії, тому що вони придають хворому впевненості в собі, знижують скутість, підвищують можливість спілкування.

ІМАО розділяють на природні антидепресанти та синтетичні. Основні три види ІМАО: 1. Неселективні незворотні, 2. Зворотні селективні, 3. Незворотні селективні. Усі вони мають ефект стимуляції, але з ними треба бути вкрай обережними, тому що вони викликають залежність, подібну наркотичній.

Група СІЗЗС, основним принципом дії цієї групи є те, що інгібітор перешкоджає тканинам головного мозку засвоювати серотонін, інгібітор залишається на рецепторах та як би продовжує ефекти радості та збудження, що приводе до гарного настрою.

Що важливо, група цих препаратів найсучасніша та найбезпечніша, вона не викликає звикання. Використовується для лікування тривог та депресій, психосоматичного болю, порушень харчової поведінки, фобій, алкоголізму та ін., надають допомогу у контролі емоційно-психічного стану.

Антидепресантами можуть виступати не тільки лікарські препарати, існують й природні антидепресанти. В першу чергу до таких можна віднести 100%-й відпочинок, плавання, релаксуючий масаж, прогулянки по лісу, для когось це може буди збір грибів, для когось відвідування спа-салону, а для когось просто притулитися до улюбленої домашньої тварини, найголовніше це момент розслаблення, відключитися від суєти та всього того, що сильно дратує, поринути усіма силами у Вашу особисту природну антидепресивну терапію, але найголовніше, щоб вона була корисною для Вас та Вашого оточення та не заподіяла нікому ніякої шкоди!

Також є рослинні антидепресанти, вони ж натуральні антидепресанти, у склад яких входять натуральні трави та рослини. Більшість з них відпускаються в аптеках без рецепту, але зловживати ними теж нетреба, тому що навіть відвар звичайної мяти чи ромашки у необмежній кількості може нанести Вашому організму непоправної шкоди.

Шкода та користь від антидепресантів

Багато людей задаються питанням чим небезпечні антидепресанти? У випадку з антидепресантами Ви завжди повинні розуміти, що маєте відношення з ризиками. І тут важливо завжди зважувати, чи варта гра свічокЯкщо у людини дуже тяжкий психоемоційний стан, то ризик здобути від антидепресантів побічні ефекти виправданий, тому що більш важливо провести їй лікування та привести життя цієї людини в добрий стан. Та навпаки, якщо людина просто бажає перестрахуватися та їй здається, що потрібно медикаментозне лікування, то вона ризикує отримати букет незапрошених побічних, у такому випадку ризик невиправданий, краще заспокоїтися та скористуватися рослинними чи природними антидепресантами.

 

 

Залежність від антидепресантів

Раніше ми вже говорили, що антидепресанти це не чарівна таблетка, то як швидко допомагають антидепресанти залежить не тільки від дози препарату, а й від самої людини. Усі антидепресанти діють за накопиченою системою, тому дуже важливо строго дотримуватися схеми лікування, яку призначить лікар.

Антидепресанти не є транквілізаторами, тому вони не викликають залежності чи привикання, як прийнято вважати у суспільстві, виключенням є група ІМАО, в яку входять деякі препарати, що викликають залежність. Важливо не плутати залежність з синдромом відміни, про яку ми писали вище, це зовсім різні речі, хоча багато хто приймає одне за інше.

Доказано, що антидепресанти не перетворюють людину на овоч, людина яка приймає антидепресанти також, як інші люди іспитує різного роду емоції. На питання чи можна приймати антидепресанти уже життя коректно може відповісти тільки кваліфікований спеціаліст, тому що кожен пацієнт це окремий приватний випадок. Якщо схема лікування, що призначив Ваш лікар має на увазі вживання антидепресантів кожного дня, Ви повинні бездоганно дотримуватися цієї схеми та змінювати її тільки за погодженням з Вашим лікарем.

Вживання антидепресантів з алкоголем та під час вагітності

Навколо теми вживання антидепресантів під час вагітності вже не один рік побутує багато суперечок. Найчастішим питанням є чи може вагітна жінка вживати антидепресанти і чи вплине це на дитину? На це питання у багатьох спеціалістів різні відповіді, але головне, чим потрібно керуватися це співвідношенням користь для мами/ шкода для дитини, не забувати про ти самі ризики, про які ми писали раніше. Спеціалісти, якщо рекомендують вагітним антидепресанти, то тільки з групи СІЗЗС, тому що з усіх вони найбезпечніші, але ризик нанести шкоду дитині є навіть з ними, тому приймати чи ні вирішувати тільки вагітній та її лікареві.

Щодо алкоголю.антидепресанти з алкоголем несумісні. Поєднуючи антидепресанти та алкоголь, Ви ризикуєте не тільки посилити свою депресію, але й зробити крок на шлях до алкоголізму. Лікарі наполегливо не рекомендують вживання алкоголю з жодною з груп антидепресантів, побічні ефекти завжди описані в анотації до будь-якого з препаратів. Але якщо так трапилося, що пацієнт поєднав алкоголь та антидепресант, то він ні у якому разі не повинен сідати за кермо та не повинен керувати ніяким обладнанням, тому що наслідки можуть бути трагічними.

Антидепресанти за та проти

АНТИДЕПРЕССАНТЫ ЗА И ПРОТИВ.

Підводячи висновки цієї статті, можна зробити висновок, що антидепресанти мають свої плюси та мінуси, сказати однозначно, що антидепресанти це гарно чи погано неможна, тому що кожний приватний випадок має свою специфіку. Ми з Вами зясували, що антидепресанти викликають залежність в дуже рідких випадках, але при цьому майже усі вони мають багато побічних ефектів, як будь-який лікарняний засіб антидепресанти мають свої за та проти і це означає, Ви завжди повинні прислуховуватися до свого організму та до свого лікаря, якщо Ви вибрали його та довіряєте йому. У будь-якому випадку пити чи не пити антидепресанти вирішувати тільки Вам.