Skip to main content

Чим небезпечна пневмонія?

|

Якщо задуматися, то можна зловити себе на думці, що слово пневмонія дуже щільно осіло в побуті кожної людини за останні півтора роки і від цього стає дещо тривожно. Але ми з Вами вже давно знаємо, що паніка це непродуктивно та, якщо мати достатньо інформації, бути спокійними та підготовленими, то пневмонія вже може здатися не такою вже й страшною.

В цій статті ми хочемо розібрати, що ж із себе представляє пневмонія, як її уникнути та як з нею боротися, якщо уникнути не вдалося.

Що таке пневмонія? Пневмонія або запалення легень це гострий інфекційно-запальний стан у легенях людини, викликаний вірусом чи бактерією, при якому всі структури тканин легень залучаються до процесу деформації. До появи антибіотиків пневмонія вважалася найнебезпечнішою та погрожуючою життю хворобою.

Питанням скільки лікується пневмонія зараз задається увесь світ, тому що якоїсь чіткої відповіді на це питання немає, все залежить від походження цієї хвороби, від того, на скільки вчасно та правильно був встановлений діагноз та почато лікування та чим саме проводиться лікування. Єдине, що можна сказати, дивлячись на усі види пневмонії, що воно розповсюджується дуже швидко, воно підступне, є випадки безсимптомних пневмоній, тому чим раніше хворий починає лікування, тим вище шанси на скоріше одужання!

Дуже важливо, щоб пацієнт звертався до гарного лікаря-пульмонолога самостійно або через свого сімейного лікаря. А МІС МС+ завжди допоможе Вам це зробити. Вибір лікарні чи гарного окремого спеціаліста, це те, у чому ми завжди раді Вам допомогти.

Кожен вид пневмонії має своє походження, усі види пневмонії по-своєму небезпечні та з кожним окремим випадком повинен працювати тільки лікар, тільки освідчений лікар допоможе Вам встановити той чи інший тип пневмонії, шляхом проходження певних обстежень.

Причини розвитку пневмонії

Отже, види чи типи пневмонії, у чому відмінності, у чому причини розвитку захворювання.

Найпоширеніші причини пневмонії це, авжеж, інфекції. В залежності від причини запалення легень, виділяють типи цієї хвороби:

Причини розвитку пневмонії

– бактеріальна пневмонія її збудниками є патогенні/умовно-патогенні бактерії, такі як: стрептококи, стафілококи, пневмококи, гемофільна паличка;

– вірусна пневмонія її збудниками є пневмоторні віруси, такі як: грип, аденовірус, коронавірус). Не дивлячись на те, що коронавірус викликає вірусну пневмонію, пневмонія, від якої страждають люди при COVID-19, дуже відрізняється від інших вірусних пневмоній, вона стоїть особняком в цьому списку та про неї ми поговоримо трохи пізніше.

– грибкова пневмонія її збудниками є різноманітні грибки, такі як: кандида, аспергил і т.п.

– атипова пневмонія може зявитися, як наслідок різних видів збудників, таких як: пневмоциста, мікоплазма, легіонела.

Також існують неінфекційні види пневмоній: хімічна, аспіраторна, застійна та ін. У випадку неінфекційних пневмоній запалення легеневих тканин визивається неінфекційним агентом, що дратує альвеоли. Лікування такої пневмонії йде швидше та легше.

Наша МІС МС+ вже багато років працює впритул з лікарями з різних областей медицини та кожному з них хоч раз доводилося чути питання: ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ЗАПАЛЕННЯ ЛЕГЕНЬ? Відповідь для багатьох з вас очевидна, але ми ще раз зродимо на цьому акцент: Неможна проста так узяти за заразитися запаленням легень, воно завжди є наслідком початкового захворювання, це може буди не долікована інфекція або ж прогресуюча хвороба, яка переходить в стадію запалення легень!

З усіх перерахованих основних видів пневмонії, найнебезпечнішими видами пневмонії вважаються: бактеріальна пневмонія, внутрішньоутробна пневмонія у немовлят і та, яка стоїть особняком пневмонія при COVID-19. У випадку з бактеріальною пневмонією працюють тільки правильно підібрані антибіотики. Внутрішньоутробну пневмонію визначити може тільки лікар неонатолог та рентген, вона дуже небезпечна для життя тільки народженої дитини та вимагає складну схему лікування, скоріш це тема для окремої статті. А ось пневмонію при COVID-19, напевно, можна назвати найнебезпечнішою з тих, якими може хворіти доросла людина, за останній рік вона забрала мільйони життів у всьому світі і до неї треба відноситися зі всією серйозністю та відповідальністю!

Фактори ризику при пневмонії

Фактори ризику при пневмонії

Насправді, запалення легень може настигнути будь-яку людину в самий невідповідний для цього момент. Але є відповідні фактори ризику пневмонії, інакше говорячи є групи людей, серед яких ця хвороба виникає частіше, протікає важче та погані прогнози (особливо, якщо має місце запізніле лікування) трапляються набагато частіше. До такої групи людей, що більше схильна до ускладнень під час пневмонії та після неї відносять:

  • Немовлята перших днів життя з встановленою внутрішньоутробною пневмонією, недоношені та маловажні діти;
  • Люди похилого віку (більш 65 років);
  • Люди, що мають хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів (астма, бронхіти, ефіземи і т.п.);
  • Люди з серйозними ураженнями нирок та печінки, ті хто страждає на алкогольну залежність;
  • Ті пацієнти, у яких порушено метаболізм та маються ендокринні розлади (зайва вага, діабет, проблеми з щитовидною залозою);
  • Хворі на онкологію;
  • Діти та дорослі, у яких є первинний чи/або вторинний імунодефіцит;
  • Люди з тяжкими аутоімунними розладами.

Окрім цього, факторами розвитку пневмонії можуть бути і оточуюча середа людини, спадковість, рівень життя та харчування, постійна втома та недосип, хронічні стреси.

Основні симптоми пневмонії

Основні симптоми пневмонії

Як ми писали раніше в цій статті, пневмонія не може зявитися сама по собі, первинно вона виникає у виді ускладнень при ГРВІ, грипі, коронавірусі або інших інфекціях. Першими ознаками пневмонії є кашель, часте дихання, майже завжди підвищена чи висока температура, задишка (як у стані спокою, так і при невеликих навантаженнях), також симптомами запалення легень може бути посиніння носогубного трикутника та нігтів, пінисте слиновиділення (найчастіше ці ознаки проявляються у немовлят перших днів життя), пониження рівня сатурації (відсоток насичення кисню у крові). Важливо знати, що пневмонія проявляється як з ознаками, так і без них, тобто можливий варіант безсимптомної пневмонії. Хочемо нагадати, на скільки важливо вчасно звернутися до лікаря, особливо, коли мова йде про безсимптомну, ковідну чи малюкову пневмонію!!! Тільки досвідчений лікар-терапевт чи пульмонолог зможе правильно поставити діагноз, визначити ступінь запального процесу при огляді та негайно відправити Вас на рентген чи КТ для підтвердження діагнозу.

Ускладнення при пневмонії

Ускладнення при пневмонії

Не секрет, що за останні 10 років світ все частіше зіштовхується з ускладненнями після пневмонії. Наслідки перенесеної пневмонії можуть бути різними. До легких наслідків можна віднести недовгі запаморочення голови це наслідок загальної гіпоксії в організмі людини, до ускладнень середньої важкості можна віднести слабкість, задишку, тремер, скачки температури після одужання, до тяжких наслідків пневмонії відносять порушення координації руху, порушення у серцево-судинній системі, загальмованість, неможливість працювати, депресію, залишкові явища після пневмонії у виді крапкових вогнищ та нарешті найтяжчим наслідком пневмонії є смерть. В ситуації з пневмонією, яка виникає при коронавірусі, у більшості померлих при розтині виявлено було сильне загущення крові, ось чому помирають від пневмонії, а не від самого вірусу. Також смерть при пневмонії наступає в наслідок сильного набряку у легенях чи при некерованій гіпоксії, коли людина втрачає можливість дихати.

Лікування та профілактика

Зараз лікарі проводять, як лікування, так і реабілітацію після перенесеної пневмонії, все залежить від того, яким видом пневмонії перехворів пацієнт. Як ми вже говорили, якщо має місце бактеріальна пневмонія, то основою лікування будуть тільки правильно підібрані антибіотики. У випадку з вірусною – лікування будується на боротьбі з небезпечними проявами та в підтримці імунітету, головне не дати вірусній пневмонії перейти у бактеріальну форму. При атиповій чи грибковій пневмонії застосовуються фунгіцидні препарати та одночасно проводять ряд заходів по корекції змін, які виникли під час запалення, симптоматичне лікування та фізіотерапію. У найтяжчих випадках хворого на пневмонію обовязково треба підключити до кисневої маски чи апарату ШВЛ. У випадку з безсимптомною пневмонією вона може пройти сама, але якщо Ви знаєте, що вона була чи є, обовязково треба пройти обстеження та консультації у Вашого лікаря! Памятайте, що строки лікування та усі препарати призначаються строго індивідуально і тільки Вашим лікуючим лікарем!

Для профілактики у першу чергу лікарі рекомендують вакцини, особливо для дітей, для людей похилого віку та людей з хронічними захворюваннями нижніх дихальних шляхів. Так як пневмонія часто виникає після грипу чи коронавірусу, є сезонні вакцини від грипу та повільно, а впевнено надходять на наш ринок вакцини від COVID-19. Ведіть здоровий спосіб життя, не паліть, частіше мийте руки та виконуйте вже усім знайомі заходи безпеки, слідкуйте за своїм сном та відпочинком, правильно харчуйтесь, пийте більш чистої води, підтримуйте свій імунітет.

Команда МІС МС+ бажає усім міцного здоровя, залишайтеся з нами та ми будемо радувати Вас знову!