Skip to main content

Тести на коронавірус

|

Що необхідно знати про ІФА-тестування на коронавірус?

У період пандемії ніхто з нас не має стовідсоткового захисту від зараження. І підступність нового вірусу в тому, що якийсь час (мінімум – кілька днів) він може не давати знати про себе жодними проявами, а може і зовсім протікати безсимптомно.

Однак сьогодні, на щастя, існує діагностика, яка дозволяє відповісти на питання: чи заражені ви, чи йде в вашому організмі активний вірусний процес і чи зустрічалися ви з вірусом раніше.

У цій статті ми розповімо, що таке ІФА тестування, які ще є способи, для чого застосовуються кожен з них і чим вони відрізняються.

Імуноферментний аналіз (ІФА) – це спосіб визначення сполук, або вірусів чи макромолекул, що проводиться на основі специфічної реакції “антиген-антитіло”. Антитіла зв’язуються виключно з певними антигенами (чужорідними для організму сполуками) – і ні з якими іншими. Цим визначається високий рівень достовірності отриманих результатів – до 98%. Спосіб дозволяє виявити наявність в крові людини специфічних антитіл до коронавірусу (IgG до SARS-CoV-2). Ці антитіла можуть виявлятися, починаючи з 9 дня захворювання, і зберігатися в організмі людини до полутора років. Їх кількість змінюється в залежності від стадії захворювання. Присутність IgG (антитіл “пам’яті”) свідчить про те, що пацієнт вже зустрічався з вірусом і має до нього імунітет.

ІФА (ІХЛА) (імуноферментний і імунохемілюмінесцентний аналіз) – це дослідження по крові з вени, за допомогою якого виявляють імунну відповідь до вірусу.

Даний тип тестів представлений в двох форматах: експрес-тести на антитіла (ІХА) і звичайний імуноферментний аналіз (ІФА), який, з одного боку, визначає, чи зустрічалася людина з вірусом (чи є антитіла), з іншого боку, показує, що у нього може бути імунітет.

За допомогою цих тестів визначається і титр (кількість) антитіл в плазмі. З одного боку, чим їх в крові більше, тим вище імунітет до вірусу. З іншого, високий титр антитіл дає людині можливість стати донором плазми, тобто врятувати життя тих, хто тяжко хворіє.

У тестуванні на антитіла до COVID-19 особливо важлива оперативність для медпрацівників (ті, хто вже перехворів, можуть працювати на передовій без побоювань), та й для будь-яких інших професій.

Що таке ПЛР тестування на COVID-19 і чим воно відрізняється від способу ІФА (ІХЛА)

Для діагностування присутності коронавірусу в організмі спочатку було винайдено тести ПЛР – полімеразної ланцюгової реакції. ПЛР тести – це тести, які дозволяють виявити РНК вірусу в генетичному матеріалі людини (наприклад слині).

Розрізняють два способи забору біоматеріалу для дослідження у пацієнта:

– З носоглотки і порожнини рота і спосіб глибокого забору біоматеріалу з горла.

Тестування на коронарвірус може тривати від кількох годин до двох днів. За оцінками лікарів, точність ПЛР-тестів до нового Коронавірусу становить в середньому 30-60%.

Що важливо знати при підозрі на захворювання COVID-19:

– необхідно провести тестування в перші дні перебігу хвороби;

– тестування не діагностує covid, якщо вірус опустився в легені і нижче;

-можна проводити у пацієнтів з вираженими симптомами хвороби, високою температурою, кашлем – тоді цей спосіб виявлення є найбільш показовим.

– для інфікованих людей, які пройшли тестування на другому тижні, в якості альтернативи можна використовувати матеріал з глибоких дихальних шляхів, взятий за допомогою всмоктувального катетера, або ж відхаркувальний матеріал (мокрота).

Важлива відмінність ІФА (імуноферментний аналіз) від ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) в тому, що ПЛР відноситься до прямих способів виявлення збудника інфекції, тобто дозволяє визначити РНК вірусу SARS-CoV-2 в мазку зі слизової носоглотки і / або ротоглотки. ІФА тест на covid дозволяє побачити реакцію імунної системи на вторгнення інфекції, а не сам вірус.

Про спільне застосування тестів

Для отримання більш точного результату на COVID-19 найкраще використовувать тести спільно. ПЛР-діагностика дозволяє зловити захворювання на ранній стадії, побачити вірус, коли він знаходиться в носоглотці. При цьому ПЛР-тести мають немаленький відсоток помилкових результатів при більш пізних стадіях захворювання. У той же час ІФА-тестування може служити, як додатковий інструмент. Такі тести допомагають виявити захворювання, коли з моменту зараження вже пройшло 2 тижні і вірус опустився в легені. У поєднанні з КТ-діагностикою ІФА дозволяє швидко визначити наявність змін в легенях і застосувати необхідну терапію.

На сьогоднішній день найбільш поширені 4 види тестів:

  • спосіб ПЛР (він же – молекулярна діагностика, він же – спосіб ампліфікації нуклеїнових кислот, він же – ЗТ ПЛР, він же – RT-LAMP). Спосіб дозволяє знайти РНК коронавірусу. Якщо РНК знайдена – людина інфікована. Якщо РНК не знайдена – людина або не інфікована, або інфікована, але вірусне навантаження дуже маленьке, або інфікована, але вже серйозно – вірус “спустився” в легені, або була інфікована, але вже одужала. Для дослідження цим способом береться мазок з носа або ротоглотки;
  • імунохроматографічний експрес-аналіз на антитіла до COVID. Дозволяє швидко з’ясувати, чи хворів пацієнт (або, може, хворіє прямо зараз). Антитіла IgM і IgG – це імунні клітини, які виробляються в організмі людини в результаті його контакту з вірусом на самому початку захворювання. Для експрес-тесту потрібна кров – з пальця або з вени;
  • аналіз на ці ж антитіла, але способом імуноферментного аналізу крові (ІФА), він же – імунохемілюмінесцентний аналіз (ІХЛА). Не тільки покаже, що є антитіла IgM і IgG, але і скільки їх (їх титр). Іншими словами, чи знаходиться пацієнт в стадії хвороби, або у нього вже сформований імунітет (правда, ще неясно, чи спроможен цей імунітет, як довго він діє і який, власне, титр є “хорошим”). Для аналізу візьмуть кров з вени;
  • імунохроматографічний експрес-аналіз на вірусні антигени (білки в РНК коронавіруса, на які реагує імунна система). Показує, чи заражена людина в момент взяття мазка (його беруть з носа). Переваги: ​​дуже швидкий, можна “відстрілятися” одразу на прийомі у лікаря. Недоліки: неточний.

Таким чином, зрозуміло, на який тест потрібно погоджуватися. Наприклад, якщо громадянин підозрює, що вже перехворів на COVID-19, він зацікавиться аналізом на антитіла способом ІФА / ІХЛА. А якщо у нього ГРВІ, але він упевнений, що з КОВІДом поки не стикався, то можна перевіритися на РНК або антигени.

Доступність і вартість тестів на коронавирус

Де зробири ІФА-тестування на Коронавірус? Його проводять в 282 лабораторіях на території України, що дозволяє говорити про доступність масового тестування для українців. Вартість одного ІФА-тесту на виявлення антитіл до Коронавірусу коливається від 250 до 650 грн. Експрес тести і ПЛР тести коштують на порядок дорожче. Купити ІФА тести можливо практично у всіх приватних лабораторіях Харкова. Надають такі послуги, наприклад: “Еввіва”, мережа лабораторій ІНВІРТО, лабораторія “Міленіум” та інші.

Згідно переліку є категорії осіб, яким в першу чергу робитимуть ПЛР та ІФА-тести:

  • Хворі, з клінічними ознаками коронавірусу;
  • Особи, що хворіють на пневмонію;
  • Люди, що контактували з носіями коронавірусу;
  • Особи, що потребують планової госпіталізації (операція);
  • Лікарі та інші медичні працівники, які працють в медичних установах, де надають медичну допомогу хворим на корона вірус, або де доглядають за такими людьми ;
  • Працівники лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів, отримані від хворих на COVID-19;
  • Працівники патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтині тіла;
  • Працівники Національної поліції, Національної гвардії, Державної прикордонної служб;
  • Інший медичний та фармацевтичний персонал.

Експрес-тести кожна людина може провести самостійно, їх можна купити в аптеці. Для проведення лабораторних тестів необхідно направлення від сімейного лікаря за наявності симптомів, або в частних клініках. Для зручності можна використати для цієї мети нашу МІС.