Йододефіцит в організмі людини: наслідки та профілактика

|

У цій статті ми спробуємо розкрити тему йододефіциту, відповісти на найчастіші та й важливі запитання з приводу цієї теми та надати самі зрозумілі поради, щоб кожен з наших читачів зміг вибрати особисто для себе правильний шлях рішення проблеми йододефіциту в його/її організмі.

йододефіцит

Що ж таке йододефіцит? Йододефіцит – порушення, що викликане недостатньою кількістю в організмі людини йоду. Не зважаючи на те, що йод присутній у тілі людини у малих дозах, без нього неможливе нормальне функціювання усього організму. Йод грає дуже важливу роль, беручи участь у синтезі гормонів щитовидної залози, але при дефіциті йоду, механізм цієї ролі переривається.

Дефіцит йоду, як правило приводить не тільки до збільшення щитовидної залози, але й до таких симптомів, як кретинізм, гіпотиреози, зменшення фертильності, збільшення смертності у немовлят, проблеми з вагітністю та виношуванням плоду.

Чому ж з’являється йододефіцит? Відповідь:

  • Природний фактор, в більшості регіонів нашої країни, його стає все менш в надрах землі;
  • Харчування, якщо люди з тих або інших причин не споживають продукти харчування, в яких міститься йод, то організму, просто більш ніде його черпати;

Симптоми йододефіциту:

  • Одним з головних симптомів йододефіциту є збільшення щитовидки (з утворенням багатовузлового зобу надалі);
  • Більш тяжка форма дефіциту йоду приводить до гіпотиреозу (коли функція щитовидної залози різко зменшується);
  • Одним з найтяжчих симптомів є кретинізм (розвивається внутрішньоутробно та проявляється в затримці розумового розвитку);

Йодна недостатність в організмі – одна з найчастіших у світі, потенційно запобіжних причин затримки розумового розвитку у дітей. Тому усім майбутнім мамам треба буди особливо уважними до свого раціону до та в період виношування плоду, приділяти увагу своїй щитовидній залозі та не ігнорувати важливі обстеження!

  • Про дефіцит йоду може сказати ваша шкіра, яка стає сухою та блідою, втрачає свою еластичність.
  • При йододефіциті страждає головний мозок, погіршується пам’ять, людина стає млявою, сонливою та розсіяною.

Як запобігти йододефіциту?

Щоб уникнути йододефіцитні захворювання, можна, що менш, замінити звичайну сіль (яку використовує кожна людина незалежно від свого матеріального положення), на йодовану; намагатися пити йодовану воду; існують аптечні вітаміни, що містять йод; та, звичайно, не нехтувати продуктами харчування, в яких високий вміст йоду, про них ми розповімо далі у цій статті.

Вміст йоду в організмі людини можна перевірити лабораторно, для цього вам необхідно буде звернутися до ендокринолога.

Нагадаємо, що компанія МІС “МС+” завжди рада допомогти з вибором найвідповіднішого для Вас спеціаліста з будь-якої галузі медицини! Запис до лікаря через нашу систему не відбере у Вас понад 5 хвилин, а наші спеціалісти завжди підкажуть та дадуть відповідь на будь-яке Ваше питання.

Як лікувати йододефіцит?

як лікувати йододефіцит

Найкращим засобом боротьби з йододефіцитом в організмі стане перегляд раціону, а саме збагачення його продуктами, які вміщують цей мікроелемент.

Отже, ми повертаємося до питання про те, що ж вживати у їжу при йодній недостатності? Продуктами харчування, що найбільш містять йод вважаються морепродукти: морська риба, морська капуста, креветки, кальмари, мідії та ін. Трохи менше йоду міститься в таких продуктах, як річна риба, а також яйця, яловичина, молочні продукти, гриби, злаки, свіжі овочі: томати, редис, картопля, зелена цибуля, спаржа, щавель, шпинат, баклажани, буряк, часник). Також цей мікроелемент існує у фруктах та ягідках: цитруси, банани, журавлина, хурма, дині та ананаси. Знову ж йодована чи морська сіль, про яку ми вже раніше говорили, її найкраще використовувати завжди. А також у продажу зараз існують до того ж збагачені йодом продукти харчування: мінеральна вода, молоко, хліб, яйця тощо. Якщо виникне необхідність, то лікар-ендокринолог призначить пацієнтові лікування спеціальними препаратами йоду.

Ми сподіваємося, що ця стаття стала корисною та інформативною для Вас! Бажаємо усім міцного здоров’я!