Глаукома: ознаки, симптоми, методи лікування

|

Глаукома очей – це хронічне, прогресуюче захворювання, що викликане порушенням відтоку водяної рідини. Глаукома, діагноз який звичайно ставлять після 40-50 років, належить до найтяжких хвороб, що погано піддаються лікуванню, корекції й відновленню.

Чим небезпечна глаукома? Чому так важлива рання діагностика та профілактика патології? При відсутності чи при неналежному лікуванні захворювання очей, глаукома неминуче призведе до повної втрати зору. За даними ВООЗ щохвилини в світі одна людина втрачає зір за причиною цієї хвороби. Але навіть на ранньому етапі її розвитку, вона надає значний дискомфорт, оскільки суттєво знижує гостроту зору.

Велике значення має очний тиск при глаукомі. Його підвищення це головний діагностичний показник розвитку патології. Розглянемо, до чого приводе глаукома, причини та симптоми хвороби, види патології, методи лікування, заразна глаукома чи ні.

Основні симптоми захворювання

Основні симптоми захворювання

 

Патологію відносять до вікових порушень, оскільки глаукома в молодому віці це рідке явище. Вроджена глаукома виникає не частіше, ніж в одному випадку на 10-20 тисяч немовлят. Причини захворювання в цьому випадку повязані з генетичними особливостями чи внутрішньоутробними порушеннями. Їх провокують перенесені мамаю малюка інфекційні захворювання.

В більшості випадків захворювання має придбаний характер. Якщо уточнити, в якому віці глаукома вперше дає про себе знати, звертають увагу на рубіж між 50 та 60 роками. Після 75 ризик розвитку хвороби особливо високий.

Глаукома спадкове захворювання? Це питання хвилює тих людей, чиї родичі постраждали від небезпечної патології. Спадкова схильність грає немаловажливу роль в діагностиці. Якщо найближчі родичі знайшли стіпоту, треба бути уважними навіть при появі перших ознак хвороби і дотримуватися профілактичних заходів.

Як визначити глаукому, допоможе розібратися перелік симптомів. Це можуть бути відчуття дискомфорту в ураженому оці, поява райдужних кругів, патологічні зміни зіниць, їх погана реакція на світло, головний біль.

Захворювання не належить до інфекційних захворювань, тому не передається від людини до людини.

Більш дрібно симптоми та лікування глаукоми будуть розібрані далі.

Фактори та причини появи глаукоми

Головні причини появи глаукоми це підвищення очного тиску. Порушення балансу між рідиною, що виробляється та її відтоком перешкоджає нормальному функціонуванню ока.

Такий стан виникає під впливом різних провокуючих факторів, а саме:

 • похилий вік більш 50 років;
 • далекозоркість або короткозоркість;
 • цукровий діабет;
 • дисфункція нервової чи гормональної системи;
 • серцево-судинні захворювання;
 • низький артеріальний тиск;
 • перенесені ушкодження очей, поранення, опіки;
 • хірургічні втручання на органах зору;
 • наявність глаукоми в родичів;
 • перенесені запальні процеси, склерит, кератит;
 • дистрофічні захворювання органів зору;
 • тривале вживання гормональних препаратів.

Іноді підвищений внутрішньоочний тиск викликає в людини почуття різі, болю та важкості в області ока, зменшує поля зору, коли пацієнт бачить тільки предмети перед собою, але не боковим зором.

Перші ознаки глаукоми, які повинні насторожити, це:

 • димка перед очима;
 • зниження зору в темряві;
 • кольорові плями та круги, коли дивишся на джерело яскравого світла;
 • гіперемія ока;
 • біль у скронях, що посилюється після читання або роботи за комп’ютером.
 • нудота та блювання;
 • швидка втома очей при незначному навантаженні.

Характерне явище при захворюванні – розвиток гострого приступу. В людини з’являється сильний біль в області лобу та скронь, набряклість повік, нудота, сильна загальна слабкість. Шум в голові при глаукомі під час приступу також відносять до типових явищ такого стану.

Глаукома та яскраве світло це погано сумісні явища. Уражені очі хворобливо реагують на яскраві джерела: з’являються мушки, круги, плями, хворобливі відчуття. До часто виникаючих симптомів відносять вологі очі, що сльозяться та шум в ухах при глаукомі.

Види патології

Види патології

Головними видами глаукоми є відкритокутова та закритокутова. Роздивимося їх більш дрібніше.

Відкритокутова глаукома зустрічається найбільш часто. У більшості випадків трапляється ураження обох очей. При тяжкому перебігу хвороби відзначають атрофію зорового нерву та сильне падіння зору аж до сліпоти.

Небезпека початкової стадії глаукоми це її безсимптомний перебіг, хворобу можна діагностувати за підвищення очного тиску.

Закритокутова глаукома зустрічається рідше, на неї частіше страждають жінки. Для неї характерний розвиток гострого приступу, який виникає під впливом перевтоми чи нервової напруги. Можлива глаукома в одному оці.

Під нападі людина відчуває ознаки, що схожі на мігрень чи отруєння. Виникає запаморочення, біль в скронях, нудота, блювання. Напад необхідно швидко купірувати, інакше існує великий ризик сліпоти.

Лікарі відмічають зв’язок між глаукомою та артеріальним тиском. Якщо пацієнт страждає вегето-судинною дистонією за гіпертонічним типом, розвивається глаукома з низьким внутрішньоочним тиском.

При цьому в пацієнта відзначають часткове відмирання нерву та зниження гостроти зору. Одна з найбільш небезпечних форм хвороби це глаукома з плоскою райдужкою, коли трапляється патологічний ріст судин, що перешкоджають нормальному відтоку рідини.

Переліковані види хвороби відносять до клінічних форм первинної глаукоми.

Стадії розвитку

Захворювання часто називають підступним, оскільки початкова стадія глаукоми протікає безсимптомно та людина не здогадується, що в її організмі трапляються зміни.

Порушення відтоку рідини, це причина вторинної глаукоми. До провокуючих патологію факторів відносять травми органів зору, наявність запальних процесів або пухлин, зміни положення кришталика.

Усі стадії глаукоми потребують ретельного діагностування та призначення своєчасного лікування.

Способи лікування

Існують різноманітні методи лікування глаукоми. Це консервативне (медикаментозне) лікування, хірургічна операція, усунення глаукоми лазером.

Чим лікувати глаукому на початковій стадії її розвитку, при появі перших ознак? Лікарі підбирають краплі для очей, маючи за ціль зниження тиску. Лікувальні засоби використовують тільки за призначенням лікаря та під його доглядом.

При відсутності ефективності такого виду терапії, пацієнтові рекомендовано хірургічне втручання.

Хірургічне лікування глаукоми передбачає імплантацію пристроїв, що нормалізує відтік рідини. Ціль операції – привести очний тиск у норму та не допустити розвитку сліпоти.

Протипоказання для проведення операції по глаукомі:

 • очний герпес;
 • інфекційні захворювання у лихоманній стадії;
 • міопатія;
 • захворювання, що повязані зі зниженням імунітету;
 • відшарування сітківки;
 • злоякісні пухлини.

Прогноз після операції позитивний. Хірургічне втручання дозволяє зупинити падіння гостроти зору та підтримувати нормальне функціонування ока. Після закінчення реабілітаційного періоду пацієнт може вести звичайне життя.

Чи можливо вилікувати глаукому іншими методами? Спеціалісти дають затверджену відповідь на це запитання. Мова йде про вживання інноваційних методик. Лікування глаукоми лазером створює отвори біля райдужки, що дозволяє знизити тиск та зупинити прогресування хвороби.

Лікування глаукоми народними засобами можливе тільки як допоміжний захід на ранніх етапах порушення зору. При прогресуванні патології, лікування народними засобами недоцільне та неефективне.

Терапія після операції та можливі ускладнення

Терапія після операції та можливі ускладнення

В ряді випадків виникають ускладнення після операції з видалення глаукоми. Пацієнт відчуває підвищену чутливість до яскравого світла, біль та почуття печіння в очах, набряклість.

Для усунення негативних наслідків пацієнту призначають очні краплі від глаукоми. Уникнути наслідки можна при регулярному відвідуванні лікаря та при виконанні усіх його рекомендацій. Протягом 10 днів після хірургічного втручання треба спати на протилежному від проведення операції боці, не можна вмиватися та терти очі руками, слід використовувати для закапування тільки ті краплі, що призначив лікар.

Спосіб життя після операції на глаукомі передбачає дтримання дієти з відмовою від гострої їжі, помірні фізичні та психологічні навантаження, регулярний контроль тиску очного дну.

Захворювання та спорт

Якщо діагностована глаукома, чого не можна робити, щоб уникнути негативних наслідків? Не рекомендовано тяжкі фізичні навантаження, вживання алкогольних напоїв, довго дивитися телепередачі та багаточасове сидіння за компютером. В той же час, лікарі стверджують, що глаукома та спорт сумісні та помірна фізична активність буде корисною для пацієнта.

З корисних видів спорту виділимо плавання, спортивну ходьбу, біг, гімнастичні вправи. Глаукома та йога також не виключають одне одного, але треба враховувати, що деякі пози сприяють підвищенню очного тиску.

При глаукомі з нормальним очним тиском дозволено багато видів спорту, але треба знаходитися під наглядом лікаря та регулярно контролювати свій стан.

Глаукома та катаракта. Різниця та порівняння

Глаукома та катаракта. Різниця та порівняння

Раніше у нашій статті ми вже роздивлялися Катаракту, тому зараз ми роздивимося її основні відмінності. Глаукома з катарактою належать до найрозповсюджених очних захворювань. Оскільки обидві хвороби викликають порушення гостроти зору, їх часто плутають. Катаракта (помутніння кришталика) в більшості випадків розвивається у літньому віці, після 75-80 років. При підвищенні очного тиску страждає не кришталик, а очний нерв, який руйнується під впливом підвищеного тиску.

Головна різниця між глаукомою та катарактою, це ефективність хірургічного лікування. При катаракті помутніння кришталика успішно видаляється шляхом його заміни. Після операції пацієнт починає добре бачити світ після 2-3 днів проведеної операції. Прогноз після хірургічного втручання сприятливий.

Катаракту лікують виключно хірургічним шляхом, у той час, як операція при підвищеному очному тиску рекомендована тільки при неефективності консервативного лікування.

Часто діагностуються глаукома та катаракта одночасно. У цьому випадку пацієнту рекомендована операція по заміні кришталика та подальше консервативне лікування очними краплями під наглядом лікаря.

Профілактика розвитку хвороб очей

 • регулярний огляд у офтальмолога;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • виключення тривалого перегляду телебачення чи перебування перед компютером;
 • забезпечення 8-9 часового сну;
 • дотримання дієти з підвищеним вмістом овочів та фруктів;
 • помірні фізичні навантаження, заняття спортом.

Медикаментозна профілактика глаукоми призначається після перенесених операцій на оці. Вибір препаратів здійснюється виключно лікарем, самолікування недопустимо.

Важлива також профілактика у літньому віці. Вона передбачає захист ока від агресивного впливу ультрафіолетових променів. В дні сонячної активності треба носити сонцезахисні окуляри.

Профілактика катаракти та інших захворювань очей також передбачає вміст у меню продуктів, багатих вітамінами та мінералами, відмову від паління та споживання спиртних напоїв, контроль за рівнем сахару у крові, відвідування ендокринолога та офтальмолога.

Повністю виключити ризик розвитку літніх порушень гостроти зору не можна, але при уважному відношенні до свого здоровя можна суттєво затримати їх прогресування. Тому не варто нехтувати правилами та надійним фахівцем, таким як компанія МІС МС+, яка допоможе вам виявити недуг на його ранній стадії. Приходьте до нас.

А також, якщо Ви хочете прочитати інформаційну медичну статтю на будь-яку певну тему, заходьте до нас в нашу групу на FB, пишіть нам свої пропозиції, ми їх з радістю роздивимося.