З 2018 року в Україні стартує медична реформа і українцям доведеться підписувати з лікарями договори про медобслуговування – декларації. Спробуємо відповісти на питання, як вибрати собі сімейного лікаря та заключити декларацію.
З 2018 року в Україні стартує медична реформа і українцям доведеться підписувати з лікарями договори про медобслуговування – декларації. Спробуємо відповісти на питання, як вибрати собі сімейного лікаря та заключити декларацію.
МОЗ Украіни стверждує, що медреформа дає пацієнту можливість вибрати того лікаря, який працює ближче, або того, якому довіряє більше. Щоб підтвердити свій вибір, доведеться оформити декларацію про вибір лікаря первинної медичної допомоги. У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. У міністерстві планують, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 гривень на одного пацієнта, а дітей и пенсіонерів – 740 гривень. За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити держава – саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші не платили пацієнти, як це відбувається зараз.
Згідно з реформою, безкоштовними будуть послуги первинної медичної допомоги, зокрема, послуги сімейного лікаря, педіатра, певні види досліджень, екстрена медична допомога.
Сімейний лікар також може спостерігати неускладнену вагітність та спостерігати за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей та потреб. А також надавати окремі послуги паліативної допомоги. Наприклад, оцінити ступінь болю, призначити та виписати рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.
Згідно МОЗ України пацієнт зможе підписати декларацію із сімейним лікарем як тільки буде оголошено про початок приписної кампанії, яка орієнтовно почнеться весною 2018 року. Але існує перехідний період – мінімум рік, протягом якого пацієнт може доглядати собі фахівця. У перехідний період лікарі прийматимуть без договорів.
Лікар, з яким укладено договір, проводить первинний огляд і в разі потреби направляє до профільних фахівців. З ними окремо договір укладати не потрібно. Фахівця можна вибрати на свій розсуд, послуги оплачує держава. Таку декларацію потрібно підписати з сімейним лікарем або терапевтом. Дітям також потрібна буде декларація з педіатром – її повинні підписати батьки. Цей договір потрібен для того, щоб МОЗ знав, скільки пацієнтів приймає лікар і скільки потрібно за це заплатити. Так, за кожного пацієнта, з яким доктор підпише декларацію, лікарня буде отримувати 370 гривень на рік, за дітей і пенсіонерів – в два рази більше.
Отже, кроки для підписання декларації:
Ви можете обрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини, або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місця Вашого проживання чи реєстрації.
Можна скористатися кількома варіантами вибору лікаря:
Якщо лікар, який вів Вас до початку приписної кампанії ,Вас не влаштовує, саме час знайти того, кому ви готові довірити своє здоров’я.
Слід якумога раніше звернутися до медзакладу та висловити своє бажання скористатися послугами обраного лікаря, оскільки один лікар може обслуговувати максимум 2000 пацієнтів, бо таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Тому якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не втрачайте часу, адже у нього може просто не залишитися місць для нових пацієнтів.
У декларацію заносяться такі дані пацієнта:
Уся інформація заноситься лише з документів, тому Вам обов’язково потрібно мати при собі такі документи:
Уважно перевірте дані перед тим, як підписати декларацію. Декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням. Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує або зісканує Ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Тільки після цього декларація з’явиться у системі.
Декларація підписується в двох примірниках – один залишається у пацієнта, другий – у медустанові.
Міністерство радить: звертатися до лікаря можна з будь-якими питаннями пов’язаними зі здоров’ям.
“Як показує світовий досвід, більшість проблем зі здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у разі вчасного звернення.”