Лікування та профілактика гепатитів: А, B, С, D

|

Гепатит – термін, що позначає запальні гострі або хронічні захворювання печінки.

Вони можуть бути різної етіології й класифікуються як

– інфекційні (вірусні, бактеріальні, паразитарні);

– токсичні (алкогольні, лікарські, хімічні);

– променеві;

– ауто імунні;

– ішемічні.

Хвороба викликає погіршення стану здоров’я: підвищення температури, розлад травлення, головні болі, ломота в тілі, сонливість, млявість і інші прояви інтоксикації організму. Найчастіше має вірусну природу. Основні типи гепатиту позначаються латинськими буквами від A до G.

Гепатіт - профілактика та лікування

Для профілактики цих інфекцій необхідно дотримуватися наступних правил. Ретельно мити руки та рослинні продукти перед їдою. Кип’ятити питну воду. Не контактувати з органічними рідинами тваринного походження, наприклад кров’ю. Застосовувати контрацептиви при інтимній близькості. Вимагати стерильні інструменти в стоматологічних, косметологічних кабінетах і салонах татуювання. Найефективнішим захистом є вакцинація.

Симптоми. При підвищенні білірубіну в крові тканини й органи набувають жовтяничний відтінок. Больові відчуття в правому боці, поява тривалого тупого або гострого періодичного болю.

Хвороба надзвичайно небезпечна своїми наслідками: хронічний гепатит, цироз і рак печінки. Тому для боротьби з нею шляхом генної інженерії були створені вакцини проти видів А і В, визнані одними з перших протиракових. Вакцинація здійснюється більш ніж в 160 державах. У 2001 році ВООЗ заявила про необхідність у всіх країнах світу включити дані вакцинації до національних календарів щеплень. За прогнозами до 2030 року вони можуть врятувати життя 4,5 млн громадян.

При перебуванні в місцях потенційної небезпеки бажано провести вакцинацію проти гепатиту A за 14 днів до планованого відвідування. Щеплення необхідне після контакту з людиною, що має підтверджений діагноз, а також при хронічних хворобах печінки.

Імунізація проти гепатиту B показана абсолютно всім, починаючи з народження. Вона дозволяє запобігати хворобі або уникнути трансформації в хронічну більш ніж в 95% випадків. Новонароджені при нормальних пологах і звичайних умовах отримують її одночасно з вакциною А протягом перших 12 годин життя, а далі в 1, 6 і 12 місяців. Дорослі, які не проходили таку профілактику, прищеплюються тричі.

Гепатит А

Симптоми гепатіту

Гепатит A – найбільш поширений. Він відомий також як хвороба Боткіна. Вірус пристосовується до різних середовищ, що дає можливість йому безперешкодно проникати та селитися в організмі людини.

Симптоми – загальна інтоксикація, пожовтінням шкіри та інших тканин, нудота і розлад травлення.

Велика частина хворих одужує без медикаментозного лікування. При тяжких формах захворювань призначаються крапельниці.

Інкубаційний період складає від 1 до 7 тижнів.

Гепатит В

Гепатит B – вірусне захворювання. Воно може бути одержано при таких медичних втручаннях, як переливання крові та гемодіаліз. При використанні нестерильних інструментів для процедур, які порушують цілісність шкіри та слизової. При незахищеній інтимній близькості.

Симптоми – збільшення печінки, селезінки, темна сеча і світлий кал, ломота в суглобах, а також інші прояви інтоксикації організму. Можливі шкірні висипання. У 9 з 10 випадків гостра форма піддається лікуванню через 1-6 місяців після зараження. Набагато гірші прогнози при хронічному перебігу хвороби.

У хронічній стадії виникає печінкова недостатність, що призводить до цирозу і гепатокарціноми.

Для лікування рекомендований інтерферон і його аналоги; гормони, гепатопротектори та антибіотики. Вакцинація – основний засіб профілактики.

Гепатит С

Гепатит C або посттрансфузійний – найважча форма. Саме тому його називають “ласкавий вбивця”. Він може роками не проявляти себе або прийматися за інші хвороби. Основні джерела інфікування – хірургічні втручання, переливання крові, статеві контакти, використання загальних шприців наркоманами.

Ще до 2000 року гепатит C представляв смертельну загрозу. Тепер одужують 95% хворих. У 2020 році групою вчених було одержано Нобелівську премію за відкриття вірусу С і його комплексного лікування такими ліками як боцепревір, телапревір, сімепревір, софосбувір і ледіпасвер. В даний час ведеться робота над вакциною.

Гепатит D

Гепатит D самостійно не проявляється, а діагностується спільно з гепатитом В Прояв, лікування і профілактика їх аналогічні.

МІС “МС +” просить Вас дотримуватися профілактичних заходів, а в разі появи симптомів звертатися до сімейного лікаря.