Skip to main content

З 1 квітня сімейні лікарі починають працювати за новими правилами. Детально

|

Нагадаємо, що з 1 квітня починають працювати декілька нових правил, які суттєво змінять роботу сімейного лікаря.

Перш за все, В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун офіційно повідомила про рішення припинити оплачувати з 1 квітня медпослуги для пацієнтів, які досі не підписали декларацію з лікарем.
По друге, з 1 квітня програма реімбурсації (відшкодування) вартості препаратів «Доступні ліки» переходить в адміністрування Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Тоді ж запрацює електронний рецепт, який будуть виписувати пацієнтам лікарі.

Детальніше про зміни ексклюзивно для Медпросвіти розповів Андрій Заяць (керівник проекту Поліклініка без черг).

Що означає перехід програми реімбурсації в НСЗУ для сімейного лікаря?

Це означає, що з цього моменту лікарські препарати будуть відпускатися за електронними рецептами, а відшкодування вартості буде відбуватися за договором аптеки з НСЗУ, укладеним через електронну систему охорони здоров’я eHealth.

Реєстрація аптек в електронній системі розпочалася ще з лютого цього року, а з 15 лютого керівники аптек отримали можливість подати заяви про укладення договору з НСЗУ.

Однак, не тільки аптеки готуються до нових правил роботи з програмою «Доступні ліки». Задіяні у цьому і медичні заклади, зокрема лікарі первинної ланки. Адже, згідно реформи, рецепти «доступних ліків» будуть виписувати тільки сімейні лікарі або терапевти. Тобто ті медики, з яким підписано декларацію.

Чи готові до чергових змін лікарі і які IT-рішення повинні бути реалізовані для цього у медичних закладах?

Давайте спробуємо розібратися.

Насамперед, нагадаю, що одночасно зі стартом програми реімбурсації в Україні почнуть запроваджувати обов’язкову практику ведення електронних медичних карт пацієнтів. Адже однією із опцій цих карт якраз і є виписка електронного рецепту.

Завдяки тому, що у одному місці, а саме електронній карті пацієнта, буде відображатися не тільки інформація, який лікар і який рецепт виписав, але і причини звернення, поставлений діагноз і т. д. НСЗУ зможе відстежувати навіть мінімальні зловживання у сфері видачі рецептів в рамках програми «Доступні ліки».

Що потрібно знати про електронні медичні картки
Для того, щоб працювати з електронними медичними картками пацієнтів усі лікарі первинної ланки у своїх медичних інформаційних системах (у медичних закладах вони можуть бути різними) повинні отримати доступ до особистого електронного кабінету лікаря. Саме з нього вони зможуть вести електронні медичні карти свої пацієнтів.

Формат електронних медичних карт в різних МІС може відрізнятися. Але він має містити обов’язковий мінімально необхідний набір стандартів, продиктованих Центральним компонентом, який відповідає за централізоване зберігання та обробку інформації.

Наприклад, проблеми чи причини звернення пацієнтів, згідно стандартів, будуть однаково закодовані у медкартах за допомогою класифікатора ICPC-2 — системи кодів, якими оперує лікар первинки. А ось якщо лікар зробить при огляді в електронній карті якусь додаткову позначку, зокрема уточнить місце локалізації болю, то це вже будуть індивідуальні можливості його МІС.

Тобто, одні й ті ж проблеми пацієнтів однаково закодовані у всіх системах, але різні системи можуть давати лікарям різні додаткові можливості.

В Україні формується нова екосистема – eHealth

Загалом, уже зараз у медичних закладів є великий вибір серед МІС, які вони встановлюють. До Центрального компоненту наразі підключено біля 15 медичних інформаційних систем.

Єдиний нюанс, що до цього часу багато з них були безкоштовними. Однак найближчим часом розробники МІС також будуть переходити до роботи з медзакладами на ринкових умовах.

А це дасть ще більший поштовх конкуренції. При чому, конкурувати будуть як розробники МІС, так і клініки, які будуть прагнути здивувати та привабити своїх пацієнтів новими IT-рішеннями. Уже зараз деякі медичні заклади пропонують своїм пацієнтам послуги телемедицини, спеціалізовані мобільні додатки, інтерактивні екрани. Ну і, звичайно, усі тотально використовують онлайн запис на прийом до лікаря.

Тобто, в Україні, на національному рівні, вже створена своєрідна екосистема – eHealth. Вона є глобальною, як, наприклад, система обігу електронних коштів у фінансовому секторі. А ось окремі ключові трансформації в рамках цієї системи потрібно чекати вже від самих пацієнтів або прогресивних медичних установ. Вони будуть піонерами, які будуть просувати нові ідеї та рішення.

Якщо говорити про глобальні зміни, які будуть відбуватися у найближчі два-три роки у системі eHealth, то це, по-перше, трансформація системи фінансування та обліку в медицині. Ключове завдання НСЗУ в даному випадку — привести систему на всіх її ланках (первинній, вторинній, третинній) до моделі «гроші йдуть за пацієнтом».

І, по-друге, тотальна IT-фікація на рівні техніки та інтернету на вторинній і третинній ланці. Разом з переходом медичної реформи на вторинну ланку активно IT-фіксуватися будуть також лабораторії, діагностичні кабінети і т. д. І все це, звичайно, дасть неабиякий поштовх до розвитку IT-технологій в медицині та приведе до росту якості самих медичних послуг в країні.