Skip to main content

Гіпотиреоз: недолік гормонів щитовидної залози

|

Доки світ веде боротьбу з епідемією COVID-19, створюючи вакцини та роблячи зміни в протоколах лікування, ми продовжуємо писати про інші, не менш важливі захворювання, які, на великий жаль, нікуди не діваються і з ними теж треба боротися.

У цій статті ми б хотіли розповісти про те, що таке гіпотиреоз і як боротися з ним. Можливо серед наших читачів знайдуться люди, які ніколи не зіштовхувалися і навіть не чули про таку хворобу, а наша команда, рада в свою чергу, допомогти кожному стати на шлях більшого розуміння себе та свого організму.

Що таке гіпотеріоз

Гіпотиреоз – це нерідка патологія у праці ендокринної системи, її основним проявленням є зниження функції щитовидної залози та різка нестача гормонів щитовидної залози, які вона повинна випрацьовувати.

Дефіцит тироксину приводе до різних негативних наслідків, тому гіпотиреоз обов’язково треба лікувати. У випадку з вродженим гіпотиреозом, цей недуг може привести до розумової відсталості у дитини, якщо вчасно не провести потрібне медикаментозне лікування. Якщо гіпотиреоз був придбаний вже у дорослому віці, його можна визначити по немалій кількості ознак, про які ми поговоримо далі у нашій статті.

Причини захворювання на гіпотиреоз

У когось з наших читачів виникне питання, а звідки береться гіпотиреоз?

Відповідаємо:

Лікарі-ендокринологи виділяють декілька причин розвитку гіпотиреозу. Причинами вродженого гіпотиреозу можуть бути десятки різних причин, ось декілька з них: спадковість, серйозна анемія у вагітної жінки, прийом серйозних лікарських засобів під час вагітності. Щодо придбаної форми, гіпотиреоз розвивається на фоні хронічного аутоімунного тиреодіту, це коли власна імунна система починає атакувати щитовидну залозу, а друга причина – ятрогенний гіпотиреоз, який з’являється після повного чи часткового видалення щитовидної залози і лікування радіоактивним йодом.

Можна також виділити причини гіпотиреозу у жінок, тому що жінки страждають цією хворобою в декілька разів частіше, ніж чоловіки. Частіше за все причинами є більш вразлива жіноча психіка, яка схильна до депресій, тяжко перенесені вірусні інфекції, спадковість. Але насправді причин дуже багато і найточнішу дуже складно назвати.

Симптоми гіпотиреозу

Симптоми гіпотеріозу

Якщо пацієнт страждає на придбаний гіпотиреоз, у нього скоріш за все з’явиться декілька ваг, завдяки яким буде ускладнено діагностування цієї хвороби, а саме:

  • Не буде специфічних симптомів;
  • В період прогресу патології у щитовидній залозі, клінічна картина пацієнта більш буде нагадувати хронічні психосоматичні розлади;
  • Відмічається на практиці нелінійне співвідношення між рівнем гормонів у щитовидній залозі та ступенем виразності симптомів.

До більш докладних проявів (симптомів) гіпотиреозу ми можемо віднести:

Клінічні прояви гіпотиреозу, які може спостерігати лікар, залежать від таких факторів, як вік пацієнта та з якою швидкістю формується дефіцит тиреоїдних гормонів. Пацієнти різного віку, як правило скаржаться на зовсім різні симптоми, чим спантеличують лікаря-ендокринолога з вірного шляху для встановлення вірного діагнозу.

В свою чергу, хочемо нагадати нашим дорогим читачам, що для уникнення будь-якої проблеми, що пов’язана з щитовидною залозою, вам буде необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога. А швидко знайти такого спеціаліста, отримавши можливість записатися до найкращого ендокринолога у вашому місті, ви зможете тільки через нашу Медичну Інформаційну Систему “МС+”, тому що наша система сучасна й мобільна, а також підключена до центрального компоненту та відповідає усім вимогам НСЗУ. Члени нашої команди завжди на зв’язку зі своїми клієнтами, ми завжди готові відповісти на усі питання, що вас цікавлять.

Основні симптоми гіпотиреозу у жінок та чоловіків приблизно однакові, це одутлість обличчя, досить грубий та хриплий голос, жовтизна шкіряних покровів, набряклі кінцівки, налиті повіки, але все ж таки є окремі ознаки, які притаманні виключно жінкам. Трохи вище ми писали про те, що жіноча психіка більш вразлива і такий прояв, як субклінічна чи мала депресія, досить часто буває одним із ознак гіпотиреозу у жінок, окрім цього порушується менструальний цикл та при бажанні завагітніти, жінка не зможе цього зробити, доки не позбудеться від придбаного гіпотиреозу.

Класифікація гіпотиреозу

Існує декілька видів гіпотиреозу, вони відрізняються один від одного, і ми хочемо ознайомити наших читачів з видами цього захворювання.

Прихований (субклінічний) гіпотиреоз – субклінічна дисфункція щитовидної залози зустрічається досить часто, діагностується, якщо є підвищений рівень ТТГ у сироватці крові з найменшими симптомами гіпотиреозу (та навіть з їх відсутністю) та при нормальному рівні вільного тироксину Т4.

Класифікація гіпотеріозу

Корекція та лікування здійснюється L-тироксином, воно показано навіть при вагітності, але про це буде надалі у нашій статті.

Маніфестний гіпотиреоз – це наступна стадія після субклінічного (безсимптомного) гіпотиреозу. На цій стадії ендокринологу вже легше буде визначитися з діагнозом, тому що у клінічній картині пацієнта вже буде більше симптомів та проявів. У період маніфестного гіпотиреозу на фоні підвищеного ТТГ видно дефіцит не тільки тироксину Т4, але й трийодтироніна Т3 – це головні йодовмісні гормони у щитовидній залозі людині.

Маніфестному гіпотиреозу притаманні такі ознаки:

  • Постійна втома, яка не йде навіть після довгого сну;
  • Починається набір ваги при незмінному харчуванні та загальних навантажень та навіть при відсутності апетиту;
  • Настає видиме погіршення якості шкіри, волосся та нігтів;
  • З’являються сильні набряки на обличчі (можлива микседема);
  • Порушується робота ШКТ, з’являються часті запори.

Найчастіше маніфестний гіпотиреоз розвивається о двох напрямках: 1. Компенсація – організм добре приймає лікування та ТТГ приходить у норму, 2. Декомпенсація – повільна реакція організму на терапію, можливі ускладнення, в цьому випадку вже треба буде починати замісну терапію на постійній основі.

Первинний гіпотиреоз – також полягає у патології щитовидної залози, а саме підвищеним рівнем гормона ТТГ. Найчастіше причиною первинного гіпотиреозу виступає аутоімунне ураження щитовидної залози. Ознакою первинного гіпотиреозу є щільний зоб, а також фіброз щитовидної залози, якщо це вже пізні стадії. Наступною причиною первинного гіпотиреозу є посттерапевтичний гіпотиреоз, який починає розвиватися в наслідок хірургічної терапії гіпотиреозу або радіойодтерапії.

Вторинний гіпотиреоз – розвивається в наслідок малої продукції тиреотрилин-релізінг гормона (ТРГ) гіпоталамуса чи малої продукції ТРГ – гіпофіза. Ще буває так, що при зменшенні секреції ТТГ, яке пов’язано з дефіцитом ТРГ приводять до третинного гіпотиреозу.

Транзисторний гіпотиреоз – чи вроджений, неонатальний гіпотиреоз, це стан недорозвинутої щитовидної залози у немовлят. Цей стан дуже небезпечний тим, що, якщо вчасно його не виявити та не почати термінове лікування, це може привести до розумової відсталості малюка та к затримці фізичного розвитку.

Гіпотиреоз при вагітності: вплив на плід

На початку нашої статті, ми трохи торкнулися теми гіпотиреозу під час вагітності. Давайте тепер розберемо цю тему дещо докладніше. Отже, що робити жінці, якщо в неї є встановлений діагноз на гіпотиреоз та вона вагітна?

Вагітність та гіпотеріоз

У першу чергу, ми хочемо сказати, що багато жінок під час гіпотиреозу виношують здорових дітей та їх вагітність протікає добре, але при умові, що за вагітною жінкою пильно спостерігає не тільки її гінеколог, але й грамотний ендокринолог. Під час вагітності, жінка, що страждає на гіпотиреоз, гостро потребує корегування дози гормональних препаратів, тому що це дуже важливо! Лікар-ендокринолог повинен кожні 3-4 тижня вимірювати вагітній жінці рівень тиреоїдних гормонів, щоб розуміти адекватність лікування та прораховувати усі ризики.

Окрім того, жінкам, що народжують дітей після 35 років або жінкам, у яких взагалі є проблеми з щитовидною залозою, треба бути уважними після пологів, тому що існує таке поняття, як післяпологовий гіпотиреоз – він виникає ще під час вагітності на фоні підвищеної потреби у йоді організму вагітної та організму немовляти, якого вона носить. Але в період вагітності рівень гормонів щитовидної залози у крові збільшується сам по собі, а ось після пологів, може настати аутоімунне ураження щитовидної залози, що потягне за собою порушення гормональної активності.

Лікування гіпотиреозу

На питання, чи лікується гіпотиреоз, однозначна відповідь: так, лікується! У випадку з немовлятами, вроджений гіпотиреоз треба починати лікувати негайно чи не пізніше перших 2х тижнів життя, тому що, якщо не лікувати гіпотиреоз у немовлят, це може привести до олігофренії та іншим розумовим та фізичним відхиленням.

Лікування гіпотеріозу

Щодо лікування гіпотиреозу у дорослих людей, в першу чергу потрібне правильне діагностування. Одного огляду у лікаря замало, обов’язково треба здати кров на гормони щитовидної залози та при необхідності зробити УЗД щитовидної залози, біопсію та/або сцинтиграфію (цей вид діагностування забезпечить лікарів знаннями про те, де знаходяться патологічні осередки у щитовидній залозі).

Надалі лікування, воно полягає в щоденному прийомі гормональних препаратів, дозування встановлює тільки Ваш лікар та корегувати його самостійно ні в коїм разі неможна, це може привести до серйозних ускладнень загального стану усіх органів! Препарати, як правило приймаються хворим усе життя, лікар сам встановлює інтервал часу на перевірку в Вашій крові рівню гормонів щитовидної залози та сам корегує хід лікування та дозування гормональних препаратів. Якщо не лікувати гіпотиреоз у дорослих, є небезпека не тільки втратити свою зовнішність, голос, але і впасти микседематозну кому, а це дуже небезпечний стан, що погрожує життю людини та потребує негайного втручання фахівців.

Підводячи висновки цієї статті, хочемо дати відповіді на найчастіші запитання в області гіпотиреозу:

  1. Як гіпотиреоз впливає на організм?

Відповідь: як будь-яке інше захворювання, гіпотиреоз негативно впливає на організм людини, особливо немовлят, вагітних жінок та людей похилого віку. Про засоби боротьби читайте у нашій статті вище.

  1. Як гіпотиреоз впливає на зовнішність?

Відповідь: запущений гіпотиреоз дуже негативно впливає на зовнішність, обличчя стає набряклим, опухають повіки, кутки рота опускаються донизу та це не весь перелік неприємних моментів, які з’являються зовні.

  1. Як гіпотиреоз впливає на нервову систему?

Відповідь: люди, що страждають на гіпотиреоз, особливо у її субклінічній (схованій) стадії, дуже часто страждають на депресії, поганий настрій та на відсутність цікавості до того, що відбувається навколо, вони самі і не підозрюють від чого в них цей стан, посилаючись на втому, авітаміноз чи просто тяжке життя.

  1. Яких гормонів недостає при гіпотиреозі?

Відповідь: гормонів щитовидної залози, в більшості тироксину. Більш докладніша інформація описана у нашій статті.

  1. Який буває гіпотиреоз?

Відповідь: вроджений та придбаний, більш докладніше читайте у нашій статті.

На завершення, хочемо нагадати усім і кожному, що здоров’я та життя людини не тільки в руках фахівців, але і в руках самої людини! Бережіть себе та своїх рідних, частіше бувайте на свіжому повітрі, намагайтеся отримати від життя як можна більше позитивних емоцій та радіти дрібницям, посміхайтеся, дихайте повними грудями та, хоча б іноді балуйте себе та бувайте здорові!